]

Tryskání skleněným abrazivem

Ať už jste restaurátorem vozidel nebo soukromým sběratelem, je možné, že budete v určitém okamžiku vyžadovat tryskání skleněným abrazivem (skleněnou balotinou).

Tryskání skleněnými částicemi způsobuje, že nežádoucí povrchové úpravy odcházejí. Lze ji poměrně široce využívat napříč všemi druhy obnovy vozidel, ale i budov.

piskovani sklem1

Jak funguje čištění skleněnými částicemi?

Skleněná balotina se musí nejprve naplnit do zásobníku zařízení, ať už do pískovacího boxu nebo do mobilní pískovačky. Pomocí kompresoru jsou skleněné částice poháněny vysokou rychlostí, která způsobuje intenzivní tření částic s povrchem a odstraňuje tak například barvu nebo nátěry. Skleněné částice se však během čištění rozpadnou, že při čištění tvrdého dřeva může odstranit malou vrstvu povrchu.

pískování sklem2_1

Jaké jsou klady a zápory ve srovnání s jinými abrazivy?
Tryskání skleněnou balotinou poskytuje jednu z nejsilnějších čistících metod, takže Vám zlehčí práci s řadou úprav. Jedná se o jednu z levnějších metod, kdy skleněné částice jsou recyklovatelné a jde je jednoduše zlikvidovat.

Sklo má však jednu velkou nevýhodu. Vzhledem k tomu, že se jedná o agresivní metodu, může samotné množství výsledného tření způsobit tepelné poškození a deformaci při použití na tepelně citlivých površích.

Použití skleněné balotiny
Pokud jde o restaurování vozidel, obvykle se používá skleněné abrazivo k čištění nátěru, výplně a rzi. Ovšem důležité rozhodnutí, zda skleněnou balotinu použít nebo ne, by mělo být ovlivněno typem součástky a materiálem, ze kterého je vyrobena.  

Pro restaurování budov používáme tryskání sklem k čištění nátěrů a graffitů z tvrdých cihel a z dřevěných trámů. Může být použito i na kov, beton či malé součástky.

 graffity1