OCHRANNÉ POMŮCKY PRO PÍSKOVÁNÍ

Pískování je velice efektivní metoda čištění materiálu, ale bohužel při něm vzniká značná prašnost. Důležité je proto dbát na své okolí a především na samotnu obsluhu stroje. Každý stroj produkuje jinou míru prašnosti a vyžaduje jiný stupeň ochrany. Níže je popsáno jen rámcové doporučení, od kterého je dobré začít a dále je nutné pokračovat bezpečnostními doporučeními přímo od jednotlivých výrobců strojů. 

Jaká mohou vznikat rizika při používání pískovacích zařízení? V tomto článku se zaměříme především na otázku prašnosti. Do ovzduší se dostává jemný prach, který obsluha bez ochranných prostředků může vdechovat. V některých případech vznikají také hrubé nečistoty které se mohou ve větší nebo menší míře odrážet od pískovaného předmětu a dostávat se ve velké rychlosti do prostoru. 

Tento soubor opatření nazveme jako aktivní, které by měla obsluha dělat bez návaznosti doporučenou na ochranu od výrobce. 

Pískování s mobilním pískovacím zařízením: 

- před pískováním kontrolujeme celý pískovací systém 

- trysku držíme vždy pod takovým úhlem k předmětu, aby se abrazivo odráželo co nejvíce do prostoru 

- pískovací pistolí nikdy nemíříme na sebe nebo jiné osoby (a to jak při zapnutém, ale i vypnutém stavu pískovačky)

- pískování provádíme v okolí kde mírnými znečištěními nemůžeme ohrozit další osoby. 

- pískování provádíme v prostředí, které nám svým charakterem dovoluje mírné znečistění abrazivním materiálem a odletující nečistotou 

 - je zakázáno používat křemičitý písek z důvodu velkého rizika onemocnění dýchacích cest 

Pískování v pískovací boxu: 

- box nijak neupravujeme a nepískujeme s otevřeným vstupem (evropské boxy mají mít pojistky proti náhodnému otevření)

- před každým pískováním kontrolujeme celý pískovací systém 

- staráme se o udržování dobrého stavu filtru v odsávání 

- je zakázáno používat křemičitý písek z důvodu velkého rizika onemocnění dýchacích cest 

Do pasivního typu bezpečnosti většinou patří vlastnosti pískovaček, volitelné příslušenství nebo dokoupitelné bezpečnostní pomůcky. U pískovacích boxů je dobré vybírat zařízení s bezpečnostní pojistkou proti náhodnému otevření a s jednoduchou možností častého čištění filtru v odsávání. K boxům se všeobecně doporučují - ochranné prostředky - bezpečnostní brýle, respirátor, sluchátka, ochranná maska, rukavice, obuv s pevnou špičkou a ochranný oděv. 

U mobilních pískovaček hodně záleží na přesném typu stroje a jeho použití. Všeobecné doporučení je obdobné jako u pískovacích boxů - bezpečnostní brýle, respirátor, sluchátka, ochranná maska, rukavice, obuv s pevnou špičkou a ochranný oděv. 

Mobilní pískovačky a různé zakázky Vás mohou dostat do situací, které vyžadují ještě náročnější ochranné pomůcky než je běžné. Příkladem může být pískování v malém uzavřeném prostoru, například zásobníku na kapaliny. Zde je například vyloučené pracovat bez ochranného kompletu s externím přívodem vzduchu. Naopak tento oblek nemusí být nezbytně nutný u pískování menších předmětů například s pískovačkou s vlastním odsáváním.

1932_5080-tryskac

Na na našem eshopu Procarosa.cz se snažíme uvádět pod jednotlivé produkty vždy kompatibilní příslušenství k danému modelu stroje.

Ale i přes to nás neváhejte kontaktovat a probrat s naším technikem každou Vaší zakázku individuálně. 

 
Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.. Více informací zde.