JAK ČISTIT GRAFFITI

Je pravdou, že devadesátá a pozdní devadesátá léta největšího rozmachu graffiti kultury je už dávno pryč. Čištění a renovace nejrůznějších povrchů zasažených graffiti je ale i tak stále aktuální otázkou, která trápí širokou veřejnost. I přesto, že některé graffiti mohou být pohledné, z většiny případů se ale jedná o nežádoucí poškození daného povrchu a vizuálně neestetickou věc. 

O jakém poškození se bavíme? Jedná se především o poškození vizuální, tedy estetické, které nemá v drtivé většině větší, nebo další dopady. Pozor! Výjimkou mohou být například přemalovaná okna na dopravních prostředcích nebo přemalované dopravní ukazatele, kde vzniká nereálné riziko snížení kupříkladu dopravní přehlednosti. 

Tyto dvě znečištění by se proto daly řadit do dvou rovin, a to méně akutní s větším prostorem na méně invazivní tip čištění a ta druhá v zásadě akutní, kde je třeba rychle napravit bývalý vzhled původního povrchu. 

graffity1

Doporučené postupy čištění

Za nejšetrnější lze považovat čištění manuální - mechanické. Následně je to pak čištění tlakovou vodou s opatrným dávkováním tlaku. Chemické čištění můžeme stále ještě řadit mezi poměrně šetrnou formu - dnes je na trhu velké množství chemie a čistících prostředků na řešení tohoto problému. Jedná se o čištění relativně účinné. Věříme, že při graffiti, které je namalováno na hladký povrch běžnou barvou ve spreji, se vypořádáte právě s chemickým prostředkem, nebo odstraňovačem barvy relativně jednoduše. Může se jednat například o výlohy krámů, skla u vozů, dopravních prostředků, pozinkované povrchy a podobné. Všechny tyto metody jsou poměrně rychlé a nezasahují významně do struktury restaurovaného povrchu. 

graffity2

Druhým často viditelným ale méně časově akutním znečištěním jsou velké plochy například zdiva, ocelové a dřevěné mostní konstrukce a podobné. Zde je ideální prostor právě na využití pískovacích zařízení. Jedná se o velké plochy a vzhledem k hrubosti povrchu je tu čištění abrazivním materiálem podstatně účinnější. Zde pouze rozlišujte materiály, které chcete čistit. Například kov - zdivo - dřevo. Každý materiál má jinou tvrdost. Také při volbě abrazivních materiálů a vhodné pískovačky přihlížejte na velikost pískované plochy, stav materiálu neboli jeho pevnost. V našich dalších článcích se dozvíte, jak čistit dřevo, jak čistit zdivo nebo jak čistit kovovou plochu.

Jak vybrat vhodné pískovací zařízení

Při výběru vybavení je dobré uvažovat o jejich finanční návratnosti. Proto při soukromém využití zařízení na menší plochu doporučujeme pořídit zařízení PROFI  max do 10 000 kč. V případě, že jste firma, která se zabývá renovací a čištěním doporučujeme sáhnout po řadě PREMIUM. Tyto pískovačky jsou finančně náročnější, ale jsou připraveny na plnění náročnějších pracovních úkolů. Rozdíl je především ve variabilitě příslušenství, výkonu a kvalitě zpracování.   

graffity_1

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.. Více informací zde.