]

JAK PÍSKOVAT DŘEVO

Renovace a čištění dřevěných povrchů pískováním je stále oblíbenou metodou, jak dát dřevu nový a svěží vzhled. 

Proč pískovat dřevo?

Tak jako každý materiál, a především materiál přírodní, dřevěné povrchy rychle podléhají zkáze. Nejčastější problémy mohou být staré a zašlé nátěry, znehodnocená struktura dřeva, nebo povrch znečištěný nečistotami. Pamatujte na to, že před čištěním technologií pískování je ještě mnoho jiných méně agresivních postupů, které lze na čištění použít. 

Výhody pískování

Především u větších ploch anebo složitých tvarů a špatně přístupných míst je pískování neocenitelné. Další výhodou je jednoznačně rychlost a v některých případech i ekonomická stránka projektu.

Mezi nevýhody patří určitě větší prašnost, ve špatně dostupných místech horší mobilita pískovaček. Asi největším problémem u pískování dřeva je struktura pískovaného povrchu. U dřeva se setkáváme se zvláštní situací, kdy léta, která má každý krásný dřevěný předmět, nás dokážou při pískování hodně potrápit. Každá část dřeva nemá stejnou tvrdost, a proto může docházet k hlubšímu a nerovnoměrnému propískování některých částí kresby povrchu. V praxi pak není povrch hladký, ale více plastický a kopíruje léta. Problém dělají také nerovnoměrné zbytky barev, ale o tom zase v dalším článku.

pískování dřeva2

S pískováním dřevěných ploch a předmětů se setkáváme jako dodavatelé pískovaček často. Jedná se o velice oblíbenou metodu, jak dřevo vyčistit. Čistění dřeva můžeme dělit do dvou kategorií.

Jedné by se dalo říkat průmyslové, kam spadají určitě velké dřevěné konstrukce, dřevěné trámy a jiné dřevěné plochy u kterých je velká rozměrová náročnost a tolik se nezaměřujeme na strukturu výsledného pískovaného povrchu. 

pískování dřeva3

Druhou kategorií budou předměty, které vyžadují jemnější přístup, jako je například u restaurování, pískování nábytku nebo jiných dřevěných doplňků. 

Při pískování velkých ploch se můžeme bavit o pískování, které se podobá pískování jiných materiálů. Používají se často výkonnější stroje z řady Premium. Tyto stroje doporučujeme vybírat s ochranným oděvem. Premiová řada pískovaček se vyznačuje větším výkonem a větší variabilitou možného příslušenství a výbavy. Jako abrazivo je možné používat například jemnou ocelovou strusku

S jemným pískováním drobnějších a cennějších předmětů je to jiné. Všeobecně pískování vytváří jinou strukturu povrchu, a proto je potřeba dbát na vhodný výběr abraziva jako je například Soda bicarbona, Skleněná balotina. Také doporučujeme hlídat tlak pískovačky. Při pískování postupujeme pozvolně a postupně dáváme hrubší abrazivo s větším tlakem. Na tyto práce může být vhodná například pískovačka Procarosa PROFI28 nebo Procarosa PROFI20-II.

pískování dřeva

Postup pro pískování:

  • Naplňte zásobník vybraným abrazivem
  • Spusťte kompresor a nechte nádrž dostatečně natlakovat
  • Používejte krátké intervaly a nastavte si nízký tlak
  • Postupně tlak zvyšujte, dokud nebudete s tím, jak dřevo vypadá spokojeni

Pár kousků a bude z Vás profesionál. Po pískování je ještě dobré povrch naimpregnovat vhodným nátěrem – díky tomu zajistíte dlouhou životnost materiálu a ochráníte ho před vnějšími vlivy.