]

PÍSKOVÁNÍ KAMENNÉHO ZDIVA

Pískování a všeobecná renovace kamenných povrchů je dlouhodobě oblíbenou záležitostí především ve stavebnictví. Pískování se provádí hlavně u měkčího kamene jako je třeba pískovec, a to u všech jeho typů, kterými jsou například nejtvrdší Božanovský, Hořický nebo třeba Těšínský pískovec. Pamatujte na to, že pískováním se povrch kamene radikálně zmatní – proto se nehodí na úpravu leštěných povrchů jako například u většiny mramorů, žul a podobného. 

Před rozhodnutím opískování kamene vždy zvažujte šetrnější metody čištění jeho povrchu. Dnes jich je skutečně mnoho. Může to být pouze čištění tlakovou vodou nebo chemickým prostředkem jako je například chemie od Bellinzoni. Čím šetrnější čištění, tím uděláte Vašemu kameni lepší službu. Vždy neznamená dokonale čisté, taky dokonale ochráněné! 

KAMEN1

Na to navazují rovnou výhody i nevýhody pískování. Do výhod budeme určitě řadit maximální efektivnost čištění, rychlost čištění, ekonomiku čištění, ale i použití vhodného abraziva a také ekologickou stránku. Pro někoho může být také výhodou, že původní struktura kamene bude méně čitelná. To se hodí v případech, kde není kámen vhodně opracován. 

Mezi nevýhody potom patří velká prašnost při provádění prací, horší manipulace se zařízením v nepřístupných terénech, ale také již zmiňovaná ztráta struktury kamene. Zde je to nevýhoda hlavně pokud jste majiteli například ručně opracovávané hezké kamenické práce. Hlavní nevýhodou a strašákem hrubého a agresivního pískování stále zůstává ztráta pískovcové krusty. Každý kámen si pro svou dlouhověkost časem vypracovává na svém povrchu tvrdou krustu, kterou se tak dokáže lépe chránit před povětrnostními a erozivními vlivy. Tato přirozená ochrana funguje na principu dlouhodobého vyplavování pojivového materiálu z kamene směrem ven – na svůj povrch. Pokud tedy jednou „krustu“ odstraníte – znovu ji kámen nedokáže vytvořit a ztratí tak radikálně svou pevnost. Proto po každém pískování především pískovce doporučujeme čistý povrch ošetřit chemií – zpevňovačem a následně například hydrofobem.   

Výběr vhodného zařízení a abraziva je jednoduchý. Z naší řady PROFI mohou vybírat lidé, kteří budou dělat menší plochy a jemnější práce. A naopak se řada PREMIUM hodí pro firmy a živnostníky, kteří se touto prací živí. Rozdíl je především ve výkonu stroje, nároku na vzduch, možnost dokoupitelného příslušenství a kvalitě zpracování strojů.  

V PREMIUM pískovačkách často používá abrazivum jako je například Ocelová struska nebo její náhrady. Pro pískovačky PROFI se používají náhrady Křemičitého písku. Pamatujte na to, že vhodná hrubost abraziva tvoří 50 % úspěchu Vaše projektu. Pro konzultaci při výběru abraziva nás neváhejte kontaktovat na telefonním čísle +420 704 705 666.