PÍSKOVÁNÍ SOCH A UMĚLECKÝCH PŘEDMĚTŮ

Na úvod je potřeba si říct, že se jedná asi o nejsložitější obor v pískování. Tento článek je určen především drobným řemeslníkům, nebo začínajícím restaurátorům, kteří se ještě úplně nedostanou k památkově chráněným objektům, kde je potřeba například vypracovávat restaurátorskou zprávu s celým postupem prací předem, kde je nezbytné mít velkou praxi v oboru a znát přesně efektivnost a možnosti jednotlivých postupů a technologií. 

Rozdělení podle nejvíce pískovaných uměleckých předmětů. Nemůžeme se zaměřit asi pouze na plastiky nebo sochy. Objektů, které vyžadují podobnou péči je celá řada. Například dekorativní barokní pískovcové prvky na domech nebo typické gotické okrasné prvky jako jsou rozety, fiály nebo chrliče. Těchto uměleckých prvků v kamenném provedení je velká spousta, a proto se na ně dnes více zaměřujeme. Bronzové, kovové plastiky a sochy jsou v menšině a postup na pískování je podstatně jednodušší, a to díky tvrdému a stálému podkladu. 

sochy_1

Doporučený postup prací.

V případě, že nebude Váš pískovaný předmět zapsaný třeba v seznamu UNESCO, a nebudete potřebovat na zakázku restaurátorskou licenci, můžete si postup prací libovolně naplánovat. 

Pokud se jedná se o vzácnější nebo cennější dílo je dobré, také postupovat podle restaurátorských postupů. To znamená začít nejméně invazivními metodami. Mokré čištění, manuální čištění, čistění tlakovou vodou, čistění chemií. V případě, že vše selže je načase zvážit čištění pískováním. Zde platí pravidlo pomalého přidávání více než kde jinde. Postupovat pomalu a pozvolna. Začít jemným abrazivem a malým tlakem. V neposlední řadě nezapomínat na fakt, že hrubé pískování Vám může deformovat jemné tvary plastik. 

sochy_2

Jako abrazivní materiál se všeobecně doporučují měkčí materiály jako jsou drcené ořechové skořápky, nebo plastové abrazivo. 

 

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.. Více informací zde.