Jaké vybrat abrazivo na pískování

 

Tuto otázku nám zákazníci kladou téměř při každém nákupu pískovacího zařízení. Tento článek by Vám měl pouze rámcově pomoci s výběrem toho nejvhodnějšího abrazivního materiálu. Dnes je na českém trhu abrazivních materiálů nepřeberné množství a díky častému importu z Číny jsou i zajímavější materiály za relativně dostupné peníze. Proto je možné více zkoušet a dosáhnout tak na co nejlepší produktivitu práce.

Při tryskání se říká, že vhodně vybrané abrazivo je více jak polovina úspěchu. Další polovinou je vhodná kombinace trysky, tlaku vzduchu a vhodného pískovacího zařízení. Správná volba tryskacího materiálu je zásadním faktorem, který ovlivňuje konečný výsledek práce a její ekonomickou stránku.

 

-      Hodně obecně se abrazivní materiály liší hrubostí, tvrdostí a cenou.

-      Podrobněji je to pak tvarem zrna, hrubostí od – do, pevností zrna, prašností a hustotou.

 

 

Zkouška před každým větším projektem: 

Radíme našim zákazníkům na začátek vždy objednat různá abraziva a různé hrubosti. Ideální je si udělat před zahájením každých větších prací testovací pískování, kde zjistíte, v jakém nastavení Vám pískovačka a písek budou dávat největší produktivitu. Zároveň ale varujeme před extrémně tvrdými abrazivy, které mají sice velký abrazivní účinek, ale také zásadně snižují životnost částí pískovacího zařízení, kde se dostávají do kontaktu se zařízením.

 

-   Varování - křemičitý písek: práce s abrazivem, který produkuje křemičitý prach, způsobuje vážné respirační obtíže. Samozřejmě je mnoho lidí, kteří to přehlížejí, ale v dnešní době se prodává ekologicky nezávadný písek, který nemá tak vážný zdravotní dopad.

-   Velikost zrna abrazivního materiálu (zrn) by měla vždy udávat velikost trysky pro správný chod tryskání. 

 

Univerzální abrazivo by mohl být například přírodní granát:

Jeho použití je vhodné jak v mobilních pískovačkách, tak v pískovacích boxech. Jedná se o 100% ekologickou a přírodní surovinu. Díky širokému rozpětí velikostí zrna je využitelný pro mnoho aplikací - speciální čištění za sucha i mokra, tryskání a řezání vodním paprskem. Hlavní charakteristickou vlastností přírodního granátu je vysoká tvrdost a pevnost. Má velice nízkou drobivost a vysokou relativní hmotnost. Díky všem zmíněným vlastnostem zajišťuje relativně bezprašný proces tryskání.Vzhledem k nízké drobivosti a vysoké pevnosti lze tento granát použít opakovaně, díky čemuž dochází ke snížení nákladů na spotřebovaný materiál.

 Jednotlivé vlastnosti abrazivních materiálů naleznete zde - ABRAZIVA

 

 Co je to třídění podle MESH a normy FEPA? Ukázka převodních tabulek.  

Přírodní granát_Garnet

Převodní tabulka

 

 

TLAKOVÝ TYP ZAŘÍZENÍ 

Klady tlakového systému jsou jednoznačně ve větším možném využití abrazivních materiálů, s kterým dokáže box pracovat. Často se používají hrubá a těžká abraziva, nebo i naopak jemnější materiály.

2691-1_piskovaci-box-procarosa-990-l-tlakovy

 

 

INJEKTOROVÝ TYP ZAŘÍZENÍ 

Tyto pískovačky pracují převážně s lehčími abrazivy. Často s balotinou, sodou nebo křemičitým pískem. Rozdíl od tlakové pískovačky je především ve způsobu pohonu média, a to podtlakem hadicí do injektorové pistole. 

104-8_foto8-piskovaci-box-procarosa-profi420_1

 

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.. Více informací zde.