]

Jaký vybrat kompresor k pískovačce

 

Jaký vybrat kompresor k pískovacímu zařízení? Bude nám stačit náš stávající kompresor? To jsou asi nejčastěji pokládané otázky.

 

Velmi orientační a rychlé odpovědi, které se šíří mezi uživateli, jsou například:

 

-       Kompresor má být vždy naddimenzovaný nejméně o 20 %

-       U injektorových pískovacích boxů mít kompresor nejméně s průtokem 1000 l

-       Na pískování jsou lepší šroubové kompresory

-       K pískování se doporučuje kompresor s kondenzační sušičkou

-       Nejdůležitější faktor na spotřebu vzduchu je tryska  

 

Ale určitě nejuniverzálnější nejužitečnější radou je bedlivě sledovat parametry pískovacího stroje, a to především s jakým tlakem stroj pracuje a jaký potřebuje průtok l/min (také uváděno v m3). To jsou veličiny neměnné, které uvádí a má otestovaný přímo výrobce.

 

Fotka do por 1

 

Dalším důležitým faktorem při výběru je opracovávaný materiál, použití trysky nebo časové úseky pískování. To už jsou faktory, které papírové hodnoty mění. Všechny tyto proměnné podmínky a okolnosti se dají jen těžko nasimulovat, otestovat a vypsat v číslech do tabulky.

Jako jednoduchý příklad proměnných podmínek může posloužit jednoduchý injektorový pískovací box, který má v papírově maximální provozní tlak 8 - 9 barů a maximální spotřebu vzduchu 1000 l za minutu. Tady se může stát, že už dopředu budete vědět, že budete pískovat pravidelně stejné drobnější předměty, které se budou například pouze dočišťovat jemnějším abrazivem a menší tryskou a vaše časové intervaly pískování budou velice krátké. Tady je pak zřejmé, že se na papírovou horní hranici hodnot boxu nikdy nedostanete. Dál by se tedy pořídit i slabší kompresor.

Nepříjemný je na pískování fakt, že samotný kompresor je mnohdy mnohonásobně dražší než pískovací zařízení. Pískování má všeobecně velký odběr vzduchu. Často prodávané injektorové pískovací boxy jsou bohužel přesně na hranici, kde končí levnější pístové kompresory a začínají dražší šroubové.

Doporučení našich dodavatelů kompresorů je jednoznačné: Kompresor se šroubovým pohonem, kondenzační sušičkou a ideálně s Vario jednotkou, která zásadně spoří spotřebu energie. 

 

Výhody frekvenčního měniče:

-       Plynulá regulace množství dodávaného vzduchu

-       Měkký start – bez špiček spotřeby elektrického proudu

-       Vysoká účinnost

-       Konstantní pracovní přetlak

-       Nižší opotřebení jednotlivých komponentů kompresoru

          stažený soubor (2)_1

 

U tlakových pískovaček je to obdobné. Nároky na vzduch mohou být menší. Níže přikládáme orientační tabulku pro tlakový typ tryskacího zařízení.

 

 

 Tabulka spotřeby vzduchu: 

 

tabulka - poradna 2

 

 

 

Infolinka: +420 704 705 666

Děkuje tým Procarosa