Jaké vybrat abrazivo na pískování

 

Tuto otázku nám zákazníci kladou téměř při každém nákupu pískovacího zařízení. Tento článek by Vám měl pouze rámcově pomoci s výběrem toho nejvhodnějšího abrazivního materiálu. V současné době je na českém trhu abrazivních materiálů nepřeberné množství a díky častému importu z Číny jsou i zajímavější materiály za relativně dostupné peníze. Proto je možné více zkoušet a dosáhnout co nejvyšší produktivity práce.

Při tryskání se říká, že vhodně vybrané abrazivo je více než polovinou úspěchu. Druhou polovinou je správná kombinace trysky, tlaku vzduchu a vhodného pískovacího zařízení. Správná volba tryskacího materiálu je zásadním faktorem, který ovlivňuje konečný výsledek práce a její ekonomickou stránku.

  • obecně se abrazivní materiály liší hrubostí, tvrdostí a cenou
  • konkrétněji se jedná o tvar zrna, hrubost od – do, pevnost zrna, prašnost a hustota

 

Zkouška před každým větším projektem: 

Našim zákazníkům vždy doporučujeme, aby si zpočátku objednali různá abraziva a různé zrnitosti. V ideálním případě by se mělo před zahájením jakýchkoli větších prací provést zkušební pískování, abyste věděli, jaké nastavení vám zajistí nejvyšší produktivitu abrazivo a pískovačka. Zároveň mějte na paměti, že extrémně tvrdá abraziva jsou sice vysoce abrazivní, ale výrazně snižují životnost částí pískovacího zařízení, které přicházejí do styku při procesu pískování.

 

  • Varování - křemičitý písek: práce s abrazivem, které produkuje křemičitý prach, způsobuje vážné respirační obtíže. Mnoho lidí to samozřejmě přehlíží, ale v dnešní době se prodává ekologicky nezávadný písek, který nemá tak vážný zdravotní dopad.
  • Velikost zrna abrazivního materiálu (zrn) by měla vždy udávat velikost trysky pro správný chod tryskání. 

 

Univerzální abrazivo by mohl být například přírodní granát:

Jeho použití je vhodné jak v mobilních pískovačkách, tak v pískovacích boxech. Jedná se o 100 % ekologickou a přírodní surovinu. Díky širokému rozpětí velikostí zrna je využitelný pro mnoho aplikací - speciální čištění za sucha i mokra, tryskání a řezání vodním paprskem. Hlavní charakteristickou vlastností přírodního granátu je vysoká tvrdost a pevnost. Má velice nízkou drobivost a vysokou relativní hmotnost. Díky všem zmíněným vlastnostem zajišťuje relativně bezprašný proces tryskání. Vzhledem k nízké drobivosti a vysoké pevnosti lze tento granát použít opakovaně, díky čemuž dochází ke snížení nákladů na spotřebovaný materiál.

Jednotlivé vlastnosti abrazivních materiálů naleznete zde - ABRAZIVA

 

 Co je to třídění podle MESH a normy FEPA? Ukázka převodních tabulek:

garnet zrnitost 

mix korund zrnitost

 

TLAKOVÝ TYP ZAŘÍZENÍ 

Výhodou tlakových systému je jednoznačně ve větším možném využití abrazivních materiálů, s kterým dokáže box pracovat. Často se používají hrubá a těžká abraziva, nebo i naopak jemnější materiály.

tlaková kabina

INJEKTOROVÝ TYP ZAŘÍZENÍ 

Tyto pískovačky pracují převážně s lehčími abrazivy. Často se používá balotina, soda nebo křemičitý písek. Od tlakových pískovaček se především liší ve způsobu pohonu média - a to podtlakem hadicí do injektorové pistole. 

PROFI990

 

×

Splátková kalkulačka ESSOX