Ať už jste restaurátorem vozidel nebo soukromým sběratelem, je možné, že budete v určitém okamžiku vyžadovat tryskání skleněným abrazivem (skleněnou balotinou).
Tryskání skleněnými částicemi odstraňuje nežádoucí povrchové úpravy. Lze ji poměrně široce využívat napříč všemi druhy obnovy vozidel, ale i budov.
Jak funguje čištění skleněnými částicemi?
Nejprve je třeba naplnit zásobník pískovacího boxu nebo mobilní pískovačky skleněnou balotinou. Pomocí kompresoru jsou skleněné částice poháněny vysokou rychlostí, čímž vzniká intenzivní tření mezi částicemi a povrchem, čímž se odstraňuje například barva nebo nátěry. Skleněné částice se však během čištění rozpadají, což umožňuje odstranit malou vrstvu povrchu při čištění tvrdého dřeva.
Jaké jsou výhody a nevýhody ve srovnání s jinými abrazivy?
Tryskání skleněnou balotinou poskytuje jednu z nejsilnějších čistících metod, takže Vám zlehčí práci s řadou úprav. Je to jedna z nejlevnějších metod, protože skleněné částice jsou recyklovatelné a lze je snadno zlikvidovat.
Sklo má však jednu velkou nevýhodu. Protože se jedná o agresivní metodu, může samotné množství výsledného tření způsobit tepelné poškození a deformaci při použití na tepelně citlivých površích.
Použití skleněné balotiny:
Při renovaci vozidel se skleněné abrazivo obvykle používá k čištění nátěru, výplně a rzi. Klíčové rozhodnutí, zda použít skleněnou balotinu, by však mělo záviset na typu součástek a materiálu, ze kterého jsou vyrobena.
Při restaurování budov se tryskání sklem používá k čištění nátěrů a grafitů z tvrdých cihel a dřevěných trámů. Lze jej použít také na kov, beton a drobné díly.