Pískování soch a uměleckých předmětů

sochy_1

Na úvod je potřeba si říct, že se jedná asi o nejsložitější obor v pískování. Tento článek je určen především drobným řemeslníkům a začínajícím restaurátorům, kteří dosud nepracovali na památkově chráněných objektech. Kde je potřeba například vypracovat restaurátorskou zprávu s celým postupem prací předem, kde je nezbytné mít velkou praxi v oboru a znát přesně účinnost a možnosti jednotlivých postupů a technik. 

Rozdělení podle nejpískovanějších uměleckých předmětů. Nemůžeme se zaměřit asi pouze na plastiky nebo sochy. Existuje mnoho předmětů, které vyžadují podobnou péči. Například dekorativní barokní pískovcové prvky na domech nebo typické gotické okrasné prvky jako jsou rozety, fiály nebo chrliče. Těchto uměleckých prvků v kamenném provedení je velká spousta, a proto se na ně více zaměřujeme. Bronzové, kovové plastiky a sochy jsou v menšině a postup pískování je podstatně jednodušší, a to díky tvrdému a stálému podkladu. 

Doporučený postup prací:

Pískované předměty, které nejsou zapsané třeba v seznamu UNESCO a nevyžadují povolení k restaurování, můžete si postup prací libovolně naplánovat. 

Pokud se jedná se o vzácnější nebo cennější dílo, je vhodné postupovat podle restaurátorských postupů. To znamená začít co nejméně invazivními metodami. Mokré čištění, ruční čištění, čistění tlakovou vodou, čistění chemií. Pokud všechny metody selžou, je čas zvážit čištění pískováním. Zde více než kde jinde platí pravidlo pomalého přidávání. Začněte s jemným abrazivem a malým tlakem. V neposlední řadě pamatujte, že hrubé pískování může deformovat jemné tvary plastik. 

sochy_2

 

 Obecně se doporučují měkčí materiály, jako jsou drcené ořechové skořápky nebo plastové abrazivo. 

 

×

Splátková kalkulačka ESSOX