Pískování dřevěných povrchů za účelem jejich renovace a čištění je stále oblíbeným způsobem, jak dodat dřevu nový a svěží vzhled.
Proč pískovat dřevo?
Stejně jako u jiných materiálů, ale zejména u přírodních materiálů, jsou dřevěné povrchy náchylné k hnilobě. Nejčastějšími problémy jsou staré, vybledlé nátěry, narušená struktura dřeva a povrchy znečištěné nečistotami. Před čištěním pomocí pískování nezapomeňte, že existuje mnoho dalších, méně agresivních metod, které lze k čištění použít.
Výhody pískování
Pískování je obzvláště cenné pro velké plochy, složité tvary a těžko přístupná místa. Další výhodou je samozřejmě rychlost a v některých případech i hospodárnost projektu.
Mezi nevýhody patří zvýšená prašnost a v špatně dostupných místech horší mobilita pískovaček. Asi největším problémem při pískování dřeva je struktura pískovaného povrchu. U dřeva se setkáváme se zvláštní situací, kdy léta, která má každý krásný dřevěný předmět, nás dokážou při pískování hodně potrápit. Protože každá část dřeva nemá stejnou tvrdost může, se stát že některé povrchové vzory budou opískovány hlouběji a nerovnoměrně. V praxi pak není povrch hladký, ale více plastický a kopíruje léta. Problém dělají také nerovnoměrné zbytky barev, ale o tom zase v dalším článku.
Jako dodavatel pískovacích strojů se často setkáváme s pískováním dřevěných povrchů a předmětů. Jedná se o velmi častý způsob čištění dřeva. Čistění dřeva lze rozdělit do dvou kategorií.
První kategorii by se dalo říkat průmyslová, kam spadají určitě velké dřevěné konstrukce, dřevěné trámy a jiné dřevěné plochy u kterých je velká rozměrová náročnost a tolik se nezaměřujeme na strukturu výsledného pískovaného povrchu.
Druhou kategorií budou předměty, které vyžadují jemnější přístup, jako je například u restaurování, pískování nábytku nebo jiných dřevěných doplňků.
Při pískování velkých ploch lze říci, že pískování je podobné pískování jiných materiálů; často se používají výkonnější stroje z řady PREMIUM. Při výběru těchto strojů se doporučuje nosit ochranný oděv. Prémiová řada pískovacích strojů se vyznačuje vyšším výkonem a širší variabilitou možného příslušenství a vybavení. Jako abrazivo lze například použít jemnou ocelovou strusku.
Jinak tomu je při jemném pískování menších a cennějších předmětů. Je třeba dbát na výběr vhodného abraziva, například soda bicarbona nebo skleněná balotina, protože struktura povrchu se při pískování obecně mění. Je také vhodné věnovat pozornost tlaku pískovačky. Při pískování postupujte pomalu a postupně zvyšujte tlak a zároveň přidávejte hrubší abrazivum. Na tyto práce může být vhodná například pískovačka Procarosa PROFI28 nebo Procarosa PROFI20-II.
Postup pískování:
- naplňte zásobník vybraným abrazivem
- spusťte kompresor a nechte nádrž dostatečně natlakovat
- používejte krátké intervaly a nastavte si nízký tlak
- postupně zvyšujte tlak, dokud nebudete spokojeni se vzhledem dřeva
Pár kousků a bude z Vás profesionál. Po pískování je ještě dobré povrch naimpregnovat vhodným nátěrem – díky tomu zajistíte dlouhou životnost materiálu a ochráníte ho před vnějšími vlivy.